زیباسازی دندان در حوزه دندانپزشکی به درمانهای مربوط به حوزه دندان اشاره دارد که برای اصلاح کردن لبخند، لب پریدگی دندان ها، ترک خوردگی، بدرنگ شدن و اصلاح فاصله بین دندان ها به کار گرفته می شود. بیماران می توانند از بین راههای متنوع زیباسازی دندان، یکی را انتخاب کرده و سلامتی و زیبایی را به دندان هایشان بازگردانند.

 

امروزه، رایج ترین روش زیبایی دندان، سفید کردن دندان ها می باشد.

 

انواع روشهای زیباسازی دندان 

روش های زیباسازی دندان می توانند به منظور ترمیم ترک حوردگی دندان ها، بدرنگ شدن شدید دندان ها، از دست دادن دندان ها و فاصله زیاد بین دندان ها به کار گرفته شوند. لیستی از موارد رایج زیباسازی دندان ها را در ذیل بخوانید:

پیوند دندان Dental Bonding: در این روش از کامپوزیت همرنگ دندان استفاده می شود. پس از پیوند، مواد پیوند را صیقل داده و شکل آن را متناسب با بقیه قسمت های دندان اصلاح می کنند.

پیوند دندان

 

تراز کردن خط لثه Gun Contouring: در صورتی که از لبخند لثه ای رنج می برید، این درمان می تواند خط لثه شما را بهبود بخشیده و لبخند زیباتری را برای شما به ارمغان بیاورد.

تراز کردن خط لثه

 

روکش کردن دندان Porcelain Veneers: در این روش برای پنهان کردن شکستگی، ترک خوردگی دندان ها و یا پوشش فاصله بین داندان ها از روکش سرامیکی استفاده می شود و لبخند زیباتری را برای بیمار خلق می کند.

روکش کردن دندان

 

سفید کردن دندان ها Teeth Whitening: سفید کردن دندان ها به دو روش انجام می شود: سفیدسازی با استفاده از لیزر که در مطب پزشک انجام می شود و سفید کردن دندان ها در خانه.

سفید کردن دندان ها

 

 

درمان های بازسازی دندان ها:

علاوه بر بهبود ظاهر دندان ها، فرآیندهای زیر دندان هایی که در اثر پوسیدگی یا بیماری های لثه دچار آسیب شده اند را درمان می کنند:

ایجاد اتصال بین دندان ها Dental Bridges: ساختار محکمی است که از دو روکش و یک دندان مصنوعی ساخته شده است. برای پر کردن فاصله بین دندان ها زمانی که دندانی از دست رفته است، استفاده می شود.

ایجاد اتصال بین دندانها

 

تاج گذاشتن روی دندان Dental Crowns: تاج دندان به منظور ترمیم دندان های آسیب دیده و پوسیده استفاده می شود. تاج به وسیله قالب دندان های اصلی ساخته شده و بعد از اینکه قسمت پوسیدگی برداشته شد و دندان آماده شد، به کار گرفته می شود.

تاج گذاشتن روی دندان

 

پر کردن دندان Dental Fillings: در این روش از ماده کامپوزیتی که با رنگ طبیعی دندان های شما همسان سازی می شود، استفاده می شود. مواد پرکننده سفید رنگ معمولاً نسبت به پرکننده های نقره ای رنگ مناسب تر و جذاب تر هستند.

پر کردن دندان

 

ایمپلنت دندان Dental Implants: ایمپلنت ها در واقع ریشه های مصنوعی هستند که به جای ریشه دندان قرار می گیرند. ایمپلنت دندان، راه حل مناسبی برای زیباسازی و بازسازی دندان های ازدست رفته می باشد.

ایمپلنت دندان

 

Inlays/Onlays: ترمیم بادوام دندان هاست که دندان های آسیب دیده و شکسته را بازسازی می کند.

ترمیم دندان

 

ارتودنسی دندان ها:

ارتودنسی نوعی از درمان است که تقارن و هم ترازی دندان ها و فک را اصلاح می کند. ارتودنسی شامل موارد زیر می باشد:

Invisalign: نوعی از ارتودنسی است که برای اصلاح فاصله بین دندان ها و یا روی هم افتادن آنها استفاده می شود. در واقع یک راه حل مناسب برای هم ترازی دندان ها در بزرگسالان می باشد.

Braces: این روش برای اصلاح دندان هایی که شدیداً روی هم افتاده اند و در شرایطی که فک فضای کافی برای این تعداد دندان را ندارد، بکار برده می شود.

ارتودنسی

 

چگونه یک دندانپزشک زیبایی واجد شرایط پیدا کنیم؟

بسیار مهم است که قبل از هر چیزی یک دنداپزشک واجد شرایط و باتجربه پیدا کنید، چرا که یک دندانپزشک باتجربه مشکلاتی را که در حین انجام درمان پیش می آید راحت تر مدیریت کرده و برطرف خواهد کرد. درمان های مربوط به زیباسازی دندان ها مانند روکش کردن و پیوند دندان نیاز به تجربه بیشتری دارد تا نتیجه حاصل از درمان طبیعی باشد. چندین راه که به شما کمک می کند تا دندانپزشک زیبایی واجدشرایطی را پیدا کنید:

از افراد باتجربه در این زمینه تحقیق کنید، صحبت کردن و پرس و جو از دوستان و فامیل بهترین راه پیدا کردن دندانپزشک زیبایی واجد شرایط می باشد.

مدارک دندانپزشک را بررسی کنید، هر دندانپزشکی می تواند ادعا کند که در حوزه زیباسازی دندان ها تخصص دارد، در حالی که اینطور نیست.

میزان تجربه و مهارت دندانپزشک را بررسی کنید، علاوه بر آموزش، تعداد سال هایی که دندانپزشک در حوزه زیباسازی دندان فعالیت داشته که نشان دهنده تجربه او می باشد، عامل مهمی در انتخاب دندانپزشک خواهد بود.

عکس های قبل و بعد درمانهایی را که انجام داده است را ببینید، سعی کنید عکس های بیمارانی را ببینید که قبلاً با آنها در این مورد صحبت کرده و نظراتشان را جویا شده اید.

برای جلسه مشاوره زمان بگذارید، در جلسه مشاوره عجله نکنید و با صبر و حوصله همه سوالات و ابهاماتی که در ذهنتان وجود دارد را بپرسید.

مطمئن شوید که با پزشکتان راحت هستید، در صورتی که با پزشک مربوطه و کارمندانش احساس راحتی بکنید، می توانید مطمئن باشید که تجربه خوبی را پشت سر خواهید گذاشت.

 

هزینه زیباسازی دندان ها

برای اغلب افراد، یک لبخند زیبا ارزانترین راه نشان دادن شادیشان به دیگران، اعتماد به نفس و سلامتی دندانهایشان می باشد. هزینه های دندان بسته به حوزه درمان دارد و همچنین تکنولوژی که توسط دندانپزشک بکار گرفته می شود. به منظور ارزیابی صحیح هزینه درمان، بیماران بایستی با دندانپزشک شهرشان صحبت کنند تا حدودی از هزینه درمان را دریابند. تنها در صورتی که جهت معاینه به مطب دندانپزشک بروید، دندانپزشک می تواند نوع درمان و هزینه درمان را تعیین کند.

عوامل زیادی هزینه زیباسازی دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد:

  • روش درمانی شما صرفاً جنبه زیبایی دارد و یا در سلامتی شما نیز تاثیر دارد.
  • مقدار کاری که باید انجام شود تا فرآیند زیباسازی کامل شود.
  • موادی که برای زیباسازی دندان ها استفاده می شود.
  • موقعیت جغرافیایی مکانی که برای درمان انتخاب می کنید.
  • میزان تجربه و مهارت پزشک شما.

 

مزایای زیباسازی دندان ها

زیباسازی دندان ها در واقع هنر بهبود ظاهر دندان ها، دهان و لبخند شماست. هر فرآیندی که در رابطه با دندان ها ظاهر شما را اصلاح کند در این حوزه قرار می گیرد. با وجود اینکه درمان های زیباسازی دندان ها شامل اصلاح رنگ، موقعیت قرارگرفتن، شکل و اندازه و هم ردیف کردن دندان ها می باشد، برخی اوقات این درمان ها برای بازسازی دندان ها و سلامت دهان و دندان ضروری می باشد. مزایای زیباسازی دندان ها را در زیر بخوانید:

ظاهر شما را بهبود می بخشد، با اصلاح مشکلات دندان ها، شما لبخند زیباتری خواهید داشت و همچنین این درمان کمک می کند تا جوان تر به نظر برسید.

اعتماد به نفس شما را تقویت می کند، زیباسازی دندان ها سبب می شود با خیال راحت تری به چهره خود درآینه نگاه کنید، در عکس ها لبخند بزنید و به ملاقات دوستانتان بروید.

سلامت دهان و دندان شما را بهبود می بخشد، دندان های شکسته علاوه بر اینکه ظاهر شما را تحت تاثیر قرار می دهند، ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی در حوزه سلامتی نیز بشوند.

تاثیرات زیباسازی دندان بلندمدت هستند، در مقایسه با دیگر درمان ها، آثار زیباسازی دندان دوره طولانی تری ماندگار هستند.

مدت زمان ریکاوری کوتاه است، در مقایسه با دیگر جراحی های زیبایی، درمان های زیباسازی دندان، دوره ریکاوری کوتاه تری داشته و در برخی موارد، هیچ زمانی برای ریکاوری وجود ندارد.

موقعیت شغلی شما را ارتقا می دهد، در صورتی که شغل شما به گونه ای باشد که تحت تاثیر ظاهر شما باشد، مسلماً زیباسازی دندان ها تاثیر بسزایی در پیشرفت شما خواهد داشت. همچنین وقتی در اثر برطرف شدن مشکلات دندان هایتان، اعتماد به نفس بالاتری به دست آورید، مسئولیت های بزرگ تری را می توانید بپذیرید.

 

مراقبت های بعد از زیباسازی دندان:

زیباسازی دندان ها بخش مهم و قابل توجهی در حوزه دندانپزشکی می باشد و بیماران زیادی در سراسر دنیا خواهان این هستند که لبخندشان را بهبود بخشیده و سلامت دهان و دندانشان را فراهم نمایند. درمان هایی از قبیل روکش کردن، پیوند دندان، سفیدکردن دندان ها و … بطور گسترده ای مورد تقاضا قرار گرفته است. اما آنچه بعد از این درمان ها بایستی انجام شود، بسیار مهم است:

شما ممکن است احساس درد داشته باشید. بسته به نوع درمانی که انجام داده اید، شما ممکن است کمی درد داشته باشید، در اینصورت پزشکتان برای شما توضیح خواهد داد که چگونه درد را تسکین دهید.

باید بدانید چگونه مسواک بزنید. در صورتی که از روش سفید کردن دندان استفاده کرده اید، نباید به شدت مسواک بزنید، چرا که ممکن است مینای دندان را از بین ببرید. برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان با پزشکتان مشورت کنید.

هنگام غذاخوردن دقت کنید. در دوره ریکاوری بهتر است از خوردن غذاهایی که شدیداً نیاز به جویدن دارند و یا ممکن است باعث شکستن بخشی بشود که بعد از درمان اضافه شده، بپرهیزید.

برای ملاقات پزشکتان، برنامه ریزی منظمی داشته باشید. در طول دوره ریکاوری جهت چک کردن وضعیت دندان هایتان بطور مرتب پزشکتان را ببینید.

از خوردن الکل خودداری کنید. خوردن الکل ممکن است باعث آسیب رسیدن به روکش دندان یا تاج دندان بشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *